Gupta and Sachdev overall champions of Commonwealth Open Chess | Daily News

Gupta and Sachdev overall champions of Commonwealth Open Chess

Abhijeet Gupta and Tania Sachdev from India the overall champions

 

 Abhijeet Gupta and Tania Sachdev from India ranked number one was crowned as the overall champions in the Commonwealth Chess Open Championship 2016 which was held successfully from July 31 to August 6, 2016 at the CITRUS Beach Resort, Waskaduwa, Kalutara.

This contest was organized by the Chess Federation of Sri Lanka on behalf of the Federation International de Chess (FIDE) under the guidance of the Commonwealth Chess Association General Secretary Luxman Wijesuriya, Secretary of the Sri Lanka Chess Federation Puddhi Panagoda with the help of the Sri Lanka Commonwealth Chess Organizing Committee and almost 450 competitor participated in this competition from ten commonwealth countries.

Men’s Open event

GM Abhijeet Gupta, India, Champion Overall champion; GM Narayanan Sunilduth Lyna, India, First Runner Up; GM Chakkravarthy J Deepan, India, Second Runner Up; GM S Dhopade Swapnil, India, Fourth; GM Abhijit Kunte, India, Fifth; G M Suri Vaibhav, India, Sixth; GM Babu M R Lalith, India, Seventh; FM Shiyam Thavandiran, Canada, Eighth; GM Tejas Bakre, India, Nineth; IM Romesh Weerawardane, Sri Lanka, Tenth; Yasas Lamawansa, Sri Lanka, Eleventh; CM Subash Lasitha, Sri Lanka, Twelfth; GM R Rajpara Ankit, India, Thirteenth; IM Hakil Abu Sufian, Bangladesh, Fourteenth; FM Chinthaka Anuruddha Galappaththi, Sri Lanka, Fifteenth; IM Johannes Manyedi Mabusela, South Africa, Sixteenth; IM Mohmood Lodhi, Pakistan, Seventeenth; Xin Hao Looi, Malaysia, Eighteenth; Chamil Priyankara, Sri Lanka, Nineteenth; R S Kalugampitiya, Sri Lanka, Twentieth; FM M Sasith Nipun Piyumantha, Sri Lanka, Twenty First; Dineth Nimnaka Naotunna, Sri Lanka, Twenty Second; Isuru Alahakoon, Sri Lanka, Twenty Third; Akila Kavinda, Sri Lanka, Twenty Fourth; C Lamahewa, Sri Lanka, Twenty Fifth

Women’s Open event

IM Tania Sachdev, India, Champion, Overall Champion; WGM Mary Ann Gomes, India, First Runner Up; WGM Manisha Mohanty Kiran, India, Second Runner Up

Above 60 years

Richard Voon, Australia, Senior, Champion, Overall Champion

Under 16 Girls

Hagawane Aakanksha, India, Champion; A Harshini, India, First Runner Up; WFM Tejaswini Sagar, India, Second Runner Up

Under 18 Girls

Mohanty Smaraki, India, Champion; WFM Dilhara Ishini Wickramasinghe, Sri Lanka, First Runner Up; AIM Rathi Devanshi, India, Second Runner Up

Under 20 Girls

WIM P V Nandhidhaa, India, Champion; WIM Sakshi Chitlange, India, First Runner Up; Sivanesan Nithyalakshmi, Malaysia, Second Runner Up

Under 16 Boys

CM Minul Sanjula Doluweera, Sri Lanka, Champion; Garg Aradhya, India, First Runner Up; D M G S Dassanayake, Sri Lanka, Second Runner Up

Under 18 Boys

FM Sarkar Rajdeep, India, Champion; CM Mojitha Sathsara Gunaratne, Sri Lanka, First Runner Up; Soon Wei Dawson Tan, Malaysia, Second Runner Up

Under 20 Boys

CM Roland Bezuidenhout, South Africa, Champion; FM Yinn Long Wong, Malaysia, First Runner Up; Mishra Baivab, India, Second Runner Up

Under 8 Boys

Final Ranking

P Das Swayham, India, Champion; T D Wickramarathne, Sri Lanka, Equal First; Veer Kadakia, India, Equal First

Under 8 Girls

Final Ranking

WCM A N Shefali, India, Champion; S Nisindi Gamage, Sri Lanka, First Runner Up; Joni Naik Falak, India, Second Runner Up

Under 10 Open

Final Ranking

CM D Gukesh, India, Champion; Savin Dias, England, 1st Runner Up; M G Ravindu Sandaruwan, Sri Lanka, 2nd Runner Up

Under 10 Girls

Final Ranking

WCM Sanskruti Wankhade, India, Champion; Kai Ni Agnes Chong, Malaysia, Equal First; M S Darsana, India, Second Runner Up

Under 12 Open

Final Ranking

Malan Pathirana, Sri Lanka, Champion; Kah Hoe Cheah, Malaysia, First Runner Up; Isara Banidu Dahanayake, Sri Lanka, Second Runner Up

Under 12 Girls

Final Ranking

Narayani Adane, India, Champion; Ajay Sarda Eesha, India, Equal First; WCM K K M Sachintha Kodikara, Sri Lanka, Second Runner Up

Under 14 Open

Final Ranking

P Iniyan, India, Champion; AGM Nagpal Vardan, India, First Runner Up; CM G M H Thilakarathne, Sri Lanka, Second Runner Up

Under 14 Girls

Final Ranking

Gupta Meenal, India, Champion; T H D Niklesha Tharushi, Sri Lanka, Equal First; Sandaruwi M Vithanage, Sri Lanka, Equal First 


 

Add new comment

Or log in with...